Kent successes in the England National Championships

SINGLES

1911 J. Work (Grove) - Finalist
1919 E.E. Moore (Bellingham) - Winner
1920 A.E. Godsall (Forest Hill) - Winner
1925 C. Burton (Gillingham) - S/Finalist
1926 A.P. Poingdestre (Bromley) - Finalist
1927 M. Orchard (Forest Hill) - S/Finalist
1928 W. Barlow (Bellingham) - Finalist
1929 R.G. Colquhoun (Bromley) - Winner
1931 D. Campbell (Kearsney) - S/Finalist
1950 F. Clements (V.C.D.) - S/Finalist
1957 R. Middleton (Bromley) - S/Finalist
1981 A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich) - Winner
1981 G.A. Smith (Old Colfeian) - S/Finalist
1993 G. Charlton (Folkestone Park) - Finalist
1995 P. Butcher (Blackheath & Greenwich) - S/Finalist
1997 A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich) - S/Finalist
2001 G. Charlton (Sandwich) - Winner
2009 M. Lonie (Folkestone Park) - S/Finalist

2016 S. P. Green  (Sandwich) - Winner

2018  R. Kendrick (VCD) - Qtr/Finalist

2018  S. Marrett  (Halls) - Qtr/Finalist

TWO WOOD SINGLES

2019  T. Bishop (Bromley) Finalist

PAIRS

1913 C.A. Booth & A.E. Godsall (Forest Hill) - Winners

1925 I. Berry & D. Campbell (Kearsney) - S/Finalists

1927 W. Jeffrey & C. Walton (Faversham) - Finalists

1927 A.P. Poingdestre & W. Gomer (Bromley) - S/Finalists

1932 W. Jeffrey & C. Walton (Faversham) - Finalists

1933 R. Slater & W.W. Buckell (Callenders) - Winners

1934 R. Slater & W.W. Buckell (Callenders) - Winners

1935 H.V. Kay & H.O. Bristow (Blackheath & Greenwich) - Finalists

1945 G. Douglas & J.T. Snelgar (Bellingham) - Winners

1945 E.S. Quinnell & G.G. Gilmour (Tunbridge Wells, Culverden) - S/Finalists

1966 L.S. Rowan & J. McMeakin (Sandwich) - Finalists

1971 D. Cross & D. Crocker (Livesey Memorial) - Winners

1972 D. Cross & D. Crocker (Livesey Memorial) - S/Finalists & Winners of British Isles  Championships

1976 M.F. Phillips & F.G. Sekjer (Thames Polytechnic) - Finalists

1980 R. Price & L.G. Platts (Betteshanger Col. Wel.) - S/Finalists

1984 O. Jones & L. Haynes (Lenham) - Winners

1987 B. James & S. Savage (North Heath Social) - S/Finalists

1992 G. Smith & A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich) - Winners

1993 G. Smith & A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich) - Finalists

1999 M. Arnold & G. Charlton (Sandwich) - Finalist

2006 P. Field & A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich) - Qtr/Finalists

2007 C. Goldsmith & G. Charlton (Sandwich) - Winners

2007 M. Homersham & K. Weyand (St. Lawrence) - Qtr/Finalists

2016  P. Farthing & S. Marrett (Halls) Semi-Finalists

2019  R. Kendrick & J. Haskins (VCD) Winners

TRIPLES

1948 B. Bassant, S.W. Filmer & Colin Walton (Faversham) - Winners

1950 G. Pearce, W. Combe, & E. Keith (Aylesford Paper Mills) - S/Finalists

1954 E. Chammings, H.C. Simmonds & E.H. Barker (Bellingham) - S/Finalists

1954 W. Stevenson, J. Drummond & C.V. Sweeting (Forest Hill) - Winners

1969 J. Armstrong, L. Rowan & J. McMeakin (Sandwich) - Finalists

1982 R. Stewart, O. Jones & L. Haynes (Lenham) - Winners

1986 M. Wilde, G. Chapman & M. Sekjer (Maidstone) - Finalists

1989 J. Chandler, T. Heppell & M. Sekjer (Blackheath & Greenwich) - S/Finalists

1997 P. Hayler, G. Smith & A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich) - S/Finalists

1998 C. Miles, M. Arnold & G. Charlton (Sandwich) - Finalists

2001 M. Lonie, D. Clark & C. Taylor (Folkestone Park) - Finalists

2002 M. Johnson, C. Hall & P. Barnicott (UK Paper, Sittingbourne) - S/-Finalists

2003 P. Field, T. Heppell & A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich) - S/Finalists

2004 D. Langley, K. Fox & R. Pearce (Buckland Mill) - S/-Finalists

2012 S.Marrett, T. Heppell & A. E. Thomson (Blackheath & Greenwich) S/Finalists

FOURS

1907 Forest Hills - Finalists

1913 Bellingham - Finalists

1914 Gillingham - Finalists

1926 Margate - S/Finalists

1927 Margate - Winners

1929 Ashford S. Railway - S/Finalists

1932 Faversham - S/Finalists

1933 Deal - S/Finalists

1945 Faversham - Finalists

1946 Faversham - Winners

1949 Tunbridge Wells - S/Finalists

1950 Eltham - Finalists

1958 Livesey Memorial - Finalists

1961 Bexleyheath Conservatives - S/Finalists

1965 Chatham - S/Finalists

1967 Sandwich - Winners

1981 Old Colfeian - S/Finalists

1987 Livesey Memorial - S/Finalists

1989 Blackheath & Greenwich - Winners

1989 Blackheath & Greenwich - S/Finalists

1999 Blackheath & Greenwich - Finalists

2000 Blackheath & Greenwich - S/Finalists

2009 Milton Regis - Quarter Finalists

2009 Herne Bay - Quarter Finalists

2010 Herne Bay - Finalists

2010 Halls - Quarter Finalists

2014 Blackheath & Greenwich – S/Finalists

2014 Sandwich – Semi Finalists

2017 St. Lawrence - Finalists

2019 VCD - S/Finalists

NATIONAL CLUB TWO-FOURS

1973 Sandwich - Finalists

1975 Livesey Memorial - S/Finalists

1980 Bexleyheath Conservatives - Finalists

1985 Old Colfeian - Qtr/Finalists

1986 Old Colfeian - Qtr/Finalists

1987 Blackheath & Greenwich - S/Finalists

1988 Blackheath & Greenwich - Qtr/Finalists

1990 Blackheath & Greenwich - Finalists

1991 Palm Cottage - Qtr/Finalists

1992 Horton Kirby - Qtr/Finalists

1993 Blackheath & Greenwich - Winners

1995 Folkestone Park - Qtr/Finalists

1996 Blackheath & Greenwich - S/Finalists

1999 Blackheath & Greenwich - Finalists

2000 Sandwich - Qtr/Finalists

2002 AEI/Henley - S/Finalists

2003 AEI/Henley - Qtr/Finalists

2004 Sandwich - Winners

2005 V.C.D. - Qtr/Finalists

2007 Horton Kirby - Qtr/Finalists

2010 Folkestone Park - Qtr/Finalists

2014 Sandwich - Winners

2015 Sandwich - S/Finalists

2019 Sandwich - Qtr/Finalists

INTER COUNTY CHAMPIONSHIP (MIDDLETON CUP)

1912 Winners
1923 Finalists
1925 Finalists
1929 Winners
1947 S/Finalists
1974 Winners
1987 Winners

1989 Winners

1991 Winners

1992 Qtr/Finalists

1993 Winners

1995 S/Finalists

1998 Qtr/Finalists

1999 Finalists

2000 Qtr/Finalists

2001 Finalists

2007 Qtr/Finalists

2008 S/Finalists

2009 Qtr/Finalists

2010 S/Finalists

2015 S/Finalists

2016 Finalists

2017 Finalists

2018 Qtr/Finalists

2019 Finalists

 

COUNTY TOP FOUR COMPETITION

1982 R. Price, M.A. Luker, G.A. Smith, D. Crocker - Finalists
1999 P. Barnicott, G. Smith, G. Charlton, A. Thomson - Finalists
2000 P. Barnicott, G. Charlton, G. Smith, A. Thomson - S/Finalists
2001 P. Barnicott, G. Charlton, G. Smith, A. Thomson - Finalists
2002 P. Barnicott, D. Hanmore, G. Charlton, A. Thomson - Winners
2004 R. Kendrick, D. Hanmore, P. Barnicott, G. Charlton - Winners

2010 G. Allan, J. Kelly, S Whiting, D. Mason - Finalists

COUNTY TOP TWO FOURS COMPETITION

2007 R. Kendrick, C. Hall, J. Dunn, P. Barnicott
          K. Moss, M. Johnson, A. Dunn, G. Charlton - Finalists

TOP CLUB COMPETITION

2007 V.C.D. - S/Finalists

2009 Milton Regis - S/Finalists

2019 Bromley Qtr/Finalists

NATIONAL CHAMPION OF CHAMPIONS​

1984 B. Ward (Livesey Memorial) - Finalist

1988 G.A. Smith (Blackheath & Greenwich) - Finalist

1989 G. Spencely (Faversham) - Qtr/Finalist

1991 T. Duncan (Forest Hill) - Qtr/Finalist

1994 M. Arnold (Margate) - Winner

1996 D. Hilley (Cyphers) - Qtr/Finalist

1998 J. Dunn (Sandwich) - Qtr/Finalist

2000 C. Payne (Winget) - S/Finalist

2000 C. Smith (Old Colfeian) - Qtr/Finalist

2001 J. Dunn (Betteshanger) - S/Finalist

2005 M. Goord (Eltham) - Finalist

2009 R. Foreman (Cranbrook) - S/Finalist

2010 G. Charlton (Sandwich) - Qtr/Finalist

2014 P. Woolford (Ashord) – Finalist

2016 P. Martin (Milton Regis) Winner

2019 R. Kendrick (VCD) S/Finalist

NATIONAL SENIOR SINGLES CHAMPIONSHIP

1993 S.C. Hatt (Maidstone) - Finalist

1997 C. Owen (Tunbridge Wells, Culverden) - Finalist

2001 T. Bishop (Metropolitan Police, Hayes) - Winner

2002 N. Wood (St. Lawrence) - Qtr/Finalist

2003 K. Gates (Hythe) - S/Finalist

2004 B. Vickers (Metropolitan Police, Hayes) - S/Finalist

2005 B. Stone (Baker Bexford) - Winner

2006 R. Evans (Lenham) - Qtr/Finalist

2007 A. Robinson (Rochester) - Qtr/Finalist

2008 A. Cutterham (Civil Service) - Qtr/Finalist

2010 G. Charlton (Sandwich) - Qtr/Finalist

2014 Chris Smith (Bromley) – S/Finalist

2015 Alan Cornfoot (Canterbury) - Qtr/Finalist

2018 J. Barnes (Bromley) Qtr/Finalist

NATIONAL SENIOR PAIRS CHAMPIONSHIP​

1996 R. Shilling & L. Anning (St. Lawrence) - Qtr/Finalists

2001 A. Bunce & M. Longley (Bromley) - Qtr/Finalists

2003 S. Allan & G. Mitchell (Folkestone Park) - Qtr/Finalists

2004 D. Cross & R. Riley (Nat. West. Bank) - Qtr/Finalists

2005 M. Day (Borstal) & R. Howell (AEI Henley) - Qtr/Finalists

2007 S. Dorell & R. Herridge (Folkestone Park) - Qtr/Finalists

2009 M. Talbot & G. Wills (Canterbury) - Qtr/Finalists

2012 R. Breame & E. Hughes (Bromley) - Finalists

NATIONAL JUNIOR SINGLES CHAMPIONSHIP

1994 J. Dunn (Sandwich) - Qtr/Finalist

1996 C. James (Canterbury) - Qtr/Finalist

1997 C. James (Canterbury) - Finalist

2008 P. Woolford (Ashford Town) - Qtr/Finalist

2009 S. Whiting (Herne Bay) - Qtr/Finalist

2009 P. Woolford (Ashford Town) - Qtr/Finalist

2015 P. Martin (Milton Regis) - Finalist

2017 P. Foster (Canterbury) - Qtr/Finalist

2019 J. Avery  (Folkestone Park) Winner

NATIONAL JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIP

2019 J. Vandepeer & I. Jenner S/Finalists

NATIONAL COUNTY JUNIOR TWO FOURS COMPETITION

1997 S/Finalists

2000 S/Finalists

2018 Finalists

SENIOR PAIRS CHAMPIONSHIP​

2018  DAVID KING, STEVE LOVELL, GARY BROCK & CHRIS SMITH  (BROMLEY) - Qtr/Finalists