SINGLES

PAST COUNTY CHAMPIONSHIPS

Winners and Runners-Up from 1911

Winners      

1911 H.J. Green (Bromley)

1912 S.L. Redford (Gillingham)

1913 W.B. Rudd (Bromley Common)

1914 J. Adams (Canterbury)

1915 J. Adams (Canterbury)

1916 F. Charles (Canterbury)

1917 D.W. Rees (Borough of Greenwich)

1918 A. Townsend (Olympic)

1919 A.P. Poingdestre (Bromley)

1920 W. Wild (The Grove, Tunbridge Wells)

1921 F. Granville (Margate)

1922 D. Campbell (Kearsney)

1923 A. Townsend (Olympic)

1924 C. Burton (Gillingham)

1925 P. Aldrich (Tonbridge)

1926 P. Aldrich (Tonbridge)

1927 Melbourne Orchard (Forest Hill)

1928 W. Barlow (Bellingham)

1929 R.G. Colquhoun (Bromley)

1930 R. Slater (Callenders)

1931 D. Campbell (Kearsney)

1932 R. Slater (Callenders)

1933 W.R. McIver (Eltham)

1934 H.O. Bristow (Blackheath & Greenwich)

1935 W.R. McIver (Eltham)

1936 W. Barlow (Faversham)

1937 C. Walton (Faversham)

1938 W. Barlow (Bellingham)

1939 W. Barlow (Bellingham)

1940-44 No Competition.

1945 F.W. Hawkes (Sheerness Co-operative)

1946 B. Ball (Deal) L. Grilli (Kearsney)

1947 J. Bethune (Lloyds, Kemsley)

1948 F. Rogers (Cyphers)

1949 G.G. Gilmour (Tunbridge Wells)

1950 H. Ridgeway (London P.M.)

1951 S.D.A. Hewitt (Woolwich & Plumstead)

1952 J. Hoare (St. Lawrence)

1953 G.H. Haskins (Horton Kirby P.M.)

1954 L. Parsons (New Eltham)

1955 A. Bailey (Canterbury)

1956 T. Machon (Bellingham)

1957 R. Middleton (Bromley)

1958 H.J. Sawyer (Kearsney)

1959 A.F. Lewis (Kearsney)

1960 W.B. Bragg (Gillingham Masonic)

1961 P. Sinden (Sevenoaks)

1962 E.N. Hill (Chatham)

1963 A. Stonley (Sevenoaks)

1964 H.J. Sawyer (Kearsney)

1965 J. Pemberton (Herne Bay)

1966 R. Middleton (Bromley)

1967 O. Jones (Sheerness Town, St. Georges)

1968 J. Galer (Loose) E.J. Hawes (River)

1969 V.C. Bond (Bromley Common)

1970 S.G. Culver (Victoria Park)

1971 D. Crocker (Livesey Memorial)

1972 H.B. Annand (Herne Bay)

1973 D.W. Jenner (Tunbridge Wells Grosvenor)

1974 R.J. Keating (Gillingham)

1975 T. Heppell (Bromley)

1976 P.L. Higgs (Bexleyheath Conservatives)

1977 D. Neale (Cliftonville)

1978 G.E. Chapman (Kent County Officers)

1979 W.J. Harris (Bexleyheath Conservatives)

1980 G.A. Smith (Old Colfeian)

1981 A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich)

1982 A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich)

1983 G.A. Smith (Old Colfeian)

1984 R. Lewing (Hesketh Park)

1985 L. Shoobridge (Bowaters Sittingbourne)

1986 A. Holiday (Eltham)

1987 G.A. Smith (Old Colfeian)

1988 R. Price (Betteshanger)

1989 L. Shoobridge (Bowaters Sittingbourne)

1990 M. Milgate (Tonbridge)

1991 P. Butcher (Bromley)

1992 P. Vandepeer (Sandwich)

1993 G. Charlton (Folkestone Park)

1994 G. Charlton (Folkestone Park)

1995 P. Butcher (Blackheath & Greenwich)

1996 D. Holmes (Sandwich)

1997 A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich)

1998 A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich)

1999 C.M. Smith (Old Colfeian)

2000 R. Hubbard (Betteshanger)

2001 G. Charlton (Sandwich)

2002 D.J. Williams (Old Colfeian)

2003 P. Barnicott (UK Paper)

2004 D. White (Cobham)

2005 B. Stone (Baker Bexford)

2006 D. Hanmore (Tunbridge Wells)

2007 P. Barnicott (Milton Regis)

2008 M. Johnson (Milton Regis)

2009 S. McCaughan (Sandwich)

2010 M. Lonie (Folkestone Park)

2011 S. Johnson (Horton Kirby)

2012 T. Stewart (GRFC)

2013 C.Smith (Bromley)

2014 D. Hanmore (Borough Green)

2015 T. Monk (Blackheath & Greenwich)

2016  S. Green (Sandwich)

2017  S. Green (Sandwich)

2018  R. Kendrick (VCD)

2019  R. Sydney  (Horton Kirby

 


 

 

 

       

Runners-up

1911 J. Grindley (Woolwich & Plumstead)

1912 W.A. Rose (Grove)

1913 W.T. Huggett (Grove)

1914 G.J. Massey (Belvedere)

1915 R. Mitchell (Queens Mead)

1916 J. Adams (Canterbury)

1917 H.J. Green (Bromley)

1918 J.T. Dalton (Margate)

1919 H. Brockwell (Hesketh Park)

1920 H. Brockwell (Hesketh Park)

1921 W.H. Chase (Brasted)

1922 W. Barlow (Greenwich)

1923 Colin. Walton (Faversham)

1924 Colin. Walton (Faversham)

1925 C. Burton (Gillingham)

1926 A.P. Poingdestre (Bromley)

1927 Colin. Walton (Faversham)

1928 W. Braddock (River, Dover)

1929 W. Barlow (Bellingham)

1930 P.D. Tomlinson (Margate)

1931 W.H. Fletcher (Gillingham Masonic)

1932 E.E. Gabbetis (Sidcup)

1933 D. Campbell (Kearsney)

1934 W.E. Humphreys (Gravesend)

1935 W.W. Buckell (Callenders)

1936 E.A. Cozens (Ashford S.R.)

1937 R. Slater (Callenders)

1938 A. Blackwood (Westerham)

1939 R. Slater (V.C.D.)

1940-44 No Competition.

1945 R. Rankin (Darnley)

1946 L. Grilli (Kearsney)

1947 R. Bates (Bromley Common)

1948 F.B. Anderson (Canterbury)

1949 E.H. Barker (Bellingham)

1950 F. Clements (V.C.D.)

1951 E.E. Moore (V.C.D.)

1952 J.H. Clift (Mountsfield Park)

1953 R.T. Richford (Folkestone Park)

1954 A.T. Durrant (Bellingham)

1955 H.A. Redding (Midland Bank)

1956 W. Barlow (Bellingham)

1957 H.S. Burns (Westbrook)

1958 W.T. Grimwood (Dartford Co-op)

1959 J.L. Mewis (R.A.C.S.)

1960 W. Harris (British Oil & Cake Mills)

1961 W. Bodiam (C.I.A.)

1962 W.A. Milton (Ladywell)

1963 D.H. Barttelot (Blackheath & Greenwich)

1964 L. Taylor (B.I. Callenders)

1965 A.H. Lock (Bromley)

1966 J.F. Tucker (Sidcup)

1967 W. Jackson (Sundridge)

1968 E.J. Hawes (River)

1969 L. Calver (Blackheath & Greenwich)

1970 K.S. Morris (Folkestone)

1971 G.A. Hitchcock (V.C.D.)

1972 B.W. Jones (Civil Service)

1973 M.D. Eyles (Chatham)

1974 L. Yeomanson (Tunbridge Wells)

1975 F.G. Sekjer (Thames Polytechnic)

1976 R.W. Chandler (Blackheath & Greenwich)

1977 F.F.H. Coomber (Livesey Memorial)

1978 W. Campbell (Milton Regis)

1979 J. Obray (Sheerness Town, St. Georges)

1980 R. Smith (V.C.D.)

1981 G.A. Smith (Old Colfeian)

1982 D. Hughdie (Cheriton)

1983 N. McVicar (Bellingham)

1984 L. Haynes (Lenham)

1985 B. Diplock (Gravesend)

1986 A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich)

1987 L. Shoobridge (Bowater Sittingbourne)

1988 A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich)

1989 M. Sekjer (Blackheath & Greenwich)

1990 G. Charlton (Folkestone Park)

1991 R. Allen (Sandwich)

1992 L. Shoobridge (UK Paper)

1993 C. Tingey (Margate)

1994 R. Riley (Bellingham)

1995 G. Charlton (Folkestone Park)

1996 G. Haskins (Wellcome)

1997 J. Colfer (V.C.D.)

1998 G. Smith (Blackheath & Greenwich)

1999 E. Allen (Canterbury)

2000 J. Dunn (Grosvenor)

2001 R. Kendrick (A.E.I. Henley)

2002 M. Osborne (Horton Kirby)

2003 A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich)

2004 I. Luck (A.E.I. Henley)

2005 A. Roberts (Plumstead Radical)

2006 D.I. King (R.B.S.)

2007 K. Weyand (St. Lawrence)

2008 B. Drake (Sandwich)

2009 M. Lonie (Folkestone Park)

2010 D. King (Woolwich & Plumstead)

2011 A. Boatwright (Horton Kirby)

2012 I. Way (West Wickham)

2013 C. Baugh (Sidcup)

2014 D.King (Bromley)

2015 R. Kendrick (VCD)

2016  D. Mason  (Herne Bay)

2017  P. Foster (Canterbury)

2018  M.Cheeseman (Bromley)

2019  M.Cheeseman (Bromley)