MERIT CERTIFICATES

 A certificate of merit will be awarded by the Association to a person who has given a minimum of 15 years service to their club in any capacity. Applications containing a brief citation and signed by two club officers, must be submitted to the appropriate Section Secretary by 1st July.

No more than TWO submissions per club per year will be permitted.

   A maximum of 30 certificates will be awarded annually. Each Section will scrutinise their

applications and submit an agreed list of recipients to the Management Committee for ratification.

  Presentations will be made at the Annual General meeting of the Association and the name of each recipient will appear in the Roll of Honour listed in the Year Book the following year.

 

Roll of Honour 2022

Carol Sparkes                      New Beckenham BC
Ian Angel                             Northfleet BC
Sally Pearson                      Northfleet BC

Marjorie Manser             Hadlow BC
Roy Kohlbeck                     Hadlow BC
Brian Fribbens                 Bakers Bexford BC
Peter Spitty                          Bakers Bexford BC
Jeanette Whitehead          West Wickham BC
Malcolm Whitehead        West Wickham BC
Jenny Walkling                 Bearsted & Thurnham BC
Grahame Harris              Bearsted & Thurnham BC

Peter Scott                           Kemsley BC

Gary Cornford                    Kemsley BC

David Ambrose                 Borstal BC

Robert Chapman               Minster BC

Gill Howard                           West Beckenham BC

Brian Howard                    West Beckenham BC

Alan Thompson                  Met Police Hayes BC

Norman Toby                       Whitstable BC

Alan Kent                              Herne Bay BC

Paul Evans                             Herne Bay BC

Clive Allen                              Ashford Rail BC

Graham Williams               Ashford Rail BC

Linda Etherton                   Kings BC

Philip Boddy                      The Grove BC

Richard Raymont            Loose BC

Honorary Life Member Award 2022

Ann Saunders           West Wickham BC

Roll of Honour 2021

Margaret Bulmer           Bromley Town BC
Linda Gisby                          Northfleet BC
Brenda P Turner             Deal BC

Bryan Littlefield               Kings BC
Thomas Chewter                Paddock Wood BC
Roger Davies                     Tonbridge BC
Cyril Bulmer                     Bromley Town BC
Ray Foreman                    Cranbrook BC
Tony Platts                          Cranbrook BC
Brian Cheeseman           Northfleet BC
Kenneth E Goodfellow   Ramsgate BC

Honorary Life Member Award 2021

Mike Cheesmer    Gravesend BC

2020 DUE TO COVID REGULATIONS NO CERTIFICATES WERE ISSUED

Roll of Honour 2019

Robin Lunn                                Bearsted & Thurnham

Cyril Bodle                                  Northfleet        

John Williams                            Northfleet

Terry Farthing                           Halls

Albert Charlton                         Halls

John Parks                                Paddock Wood

Raymond Thorp                     Minster

Roger Pluckrose                     Minster

Roll of Honour 2018

Bill Field                                  Aylesham & Snowdown

Donald Hollingham              Bakers Bexford        

Keith Rutty                             Bakers Bexford

Ronald Howard                    Belvedere

Terry Yardley                        Belvedere

Peter Wilks                              Metropolitan Police

Derek Goodger                        Milton Regis

Leslie Collingwood                 Paddock Wood

George Haynes                        Paddock Wood

Roll of Honour 2017

JJ Smith                                   Kearsney

Ernie Wellings                         Aylesham & Snowdown

Gordon Parfitt                         Aylesham & Snowdown

Roy Smith                                Dartford Invicta

Rod Rogers                              VCD

Richard Hilsden                       VCD

Sydney King                             Paddock Wood

Brian Reeves                           Paddock Wood

Roll of Honour 2017

Roll of Honour 2016

R. (Bob) Davis                     Bromley Town B.C.
T. (Tom) Blackman            Dartford Invicta B.C.
D. (David) Wiltshire            HSBC B.B.C.
G. (Graham) Brown            HSBC B.B.C.
D. (David) Woodward       Paddock Wood B.C.

Roll of Honour 2015

N. (Norman) Berry                

R. Roy) Lewry                         

A. (Alex) Duckworth         

C. (Christopher) Bignell         

S. (Sid) Burkin                     

J. (Jim) Hall                           

D. (Diane) Coopey                 

B. Brian Davis                       

G. (Genny) Piper                       

G. (Geoff.) Wells                        

 Belvedere Social B.C.     

Belvedere Social B.C.

BIBCOS B.C.

Bromley Town B.C.

Dartford Invicta B.C.

Dartford Invicta B.C.

Hesketh Park B.C.

Minster B.C.

Thanet B.C.

V.C.D. Bowls Section

Roll of Honour 2014

Albert Robinson

Brian Murphy

David Turner

David Wood

Derek Williams

Doreen Peerless

Eileen Bishop

Jean Hines

Jim Murray

Joan Foard

June Roberts

Keith Saxby

Mike Grey

Ronald Williams

Stanley Roberts

Ted Pollard

William Muxworthy

Rochester Clarence

Royal Bank of Scotland

Chatham

Chislet

Betteshanger

Belvedere

Bromley Town

Belvedere

Maidstone

Rochester Clarence

Belvedere

Northfleet

Bexford Bexford

Metropolitan Police

Belvedere Social

Chislet

Metropolitan Police