PAIRS

PAST COUNTY CHAMPIONSHIPS

Winners and Runners-Up from 1911

WINNERS

1911 Not Played

1912 I.E. Mellor & J. Grindley (Woolwich & Plumstead)

1913 S.L. Redford & J. Landen (Gillingham)

1914 C.A. Ware & H.E. Sales (The Grove, Tunbridge Wells)

1915 C.A. Ware & H.E. Sales(The Grove, Tunbridge Wells)

1916 C. Hardy & T.B. Cording (Bromley Town)

1917 J. Green & T.B. Cording (Bromley Town)

1918 W. Barlow & D. Davies (Borough of Greenwich)

1919 A. Davies & W.A. King (Canterbury)

1920 E.N. Crawley & C. Burton (Gillingham)

1921 F.G. Thornton & C.C. Wright (Ramsgate)

1922 F.W. Finnis & J. Adams (Canterbury)

1923 C. Arter & C.R. Hirst (Mountsfield Park)

1924 D. Campbell & I. Berry (Kearsney)

1925 G.E. Morris & H.W. Shearing (Darnley)

1926 A.G. Hymas & C.W. Colebrooke (Tun. Wells, Grosvenor)

1927 C. Walton & W. Jeffrey (Faversham)

1928 W.W. Buckell & R. Slater (Callenders)

1929 W.W. Buckell & R. Slater (Callenders)

1930 C. Jewhurst & P.D. Tomlinson (Margate)

1931 J.B. Fuller & E.A. Cozens (Southern Railway)

1932 R. Slater & T. Wilman (Callenders)

1933 W.W. Buckell & R. Slater (Callenders)

1934 W.W. Buckell & R. Slater (Callenders)

1935 H.V. Kay & H.O. Bristow  (Blackheath & Greenwich)

1936 A. West & R. Rankin (Darnley)

1937 G. Rogers & R. Harrison (Imperial Paper Mills)

1938 R. Rankin & A. West (Darnley)

1939 J. Bethune & H.J. Underhill (Kemsley)

1940-44 No Competition

1945 E.S. Quinnell & G.G. Gilmour (Tun. Wells, Culverden)

1946 M. Shirlaw & A. Stacey (Sidcup)

1947 J. Rhodes & E.C. Johnson (Dane Park)

1948 E.C. Draper & J.S. Drew (Herne Bay)

1949 W. Goldsack & W. Braddock (Kearsney)

1950 E.S. Quinnell & G.G. Gilmour (Tun. Wells, Culverden)

1951 S.W. Filmer & C. Walton (Faversham)

1952 G. Philcox & W.E. Wood  (Tun. Wells, Grosvenor)

1953 B.P. Ball & T. Cunliffe  (Betteshanger Colliery)

1953 B.P. Ball & T. Cunliffe  (Betteshanger Colliery)

1954 W. Barlow & E.H. Barker (Bellingham)

1955 A.T. Murray & F.H. Warren (Woolwich & Plumstead)

1956 W. Holness & F.B. Anderson (Canterbury)

1957 R. Craske & J.L. Mewis (R.A.C.S.)

1958 J. Drummond & C. Sweeting (Mayow)

1959 R. Sainsbury & A. Aston (Bellingham)

1960 F.W. Smith & H.B. Annand (Herne Bay)

1961 F.H. Watling & S.E. Martin (Livesey Memorial)

1962 D.W. Butchart & F. Orchard (V.C.D.)

1963 J. Ballantyne & L.G. Strouts  (Bowaters, Sittingbourne)

1964 L. Hanmore & D. Cole (Tun. Wells, Grosvenor)

1965 A.R. Cornish & F.E. Barnes (Wear Bay)

1966 F.F.H. Coomber & D., Crocker  (Metrogas A.A.S.)

1967 G. Lawson & C. Amos (Canterbury)

1968 E. Bines & S.E. Martin (Livesey Memorial)

1969 E. Thompson & E.A. Ware (Chatham)

1970 H.J. Underhill & F. Cooper (Bowaters, Sittingbourne)

1971 D. Cross & D. Crocker (Livesey Memorial)

1972 D. Cross & D. Crocker (Livesey Memorial)

1973 L. Kaneen & E. Bines (Livesey Memorial)

1974 M.F. Phillips & F.G. Sekjer (Thames Polytechnic)

1975 S. Eldridge & F. Cox (Cray Cottage)

1976 M.F. Phillips & F.G. Sekjer (Thames Polytechnic)

1977 F.F.H. Coomber & R.G. Harris (Livesey Memorial)

1978 J. Armstrong & J. McMeakin (Sandwich)

1979 F. Jacobs & L. Shoobridge (Bowaters, Sittingbourne)

1980 R. Price & L.G. Platts (Betteshanger Col. Wel.)

1981 D. Diaper & R. Smith  (V.C.D.)

1982 L. Mutton & R. Lewing  (Hesketh Park)

1983 O. Jones & L. Haynes (Lenham)

1984 L. Yeomanson & D. Yeomanson  (Tunbridge Wells)

1985 J. Evenden & N.D. Evenden  (Empire Paper Mills)

1986 D. Moffatt & G.A. Smith (Old Colfeian)

1987 B. James & S. Savage (North Heath Social)

1988 C. Tingey & N. Kemp (Westbrook)

1989 G. Smith & A.E. Thomson  (Blackheath & Greenwich)

1990 D. Glazier & A. Cannon (Folkestone Park)

1991 D. Hilley & M. Heppell  (Cyphers)

1992 G. Smith & A.E. Thomson  (Blackheath & Greenwich)

1993 G. Smith & A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich)

1994 R. Stother & N. Perkins (Old Colfeian)

1995 D. Hanmore & J. Dunn (Grosvenor)

1996 P. Doughty & G. Brock  (Blackheath & Greenwich)

1997 K. Butts & P. Molyneux (Holmesdale)

1998 M. Higgins & D.J. Williams (Old Colfeian)

1999 B. Hornsby & M. Sekjer (Blackheath & Greenwich)

2000 H. Davies & J. Woodley (Bellingham)

2001 G. Smith & A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich)

2002 S. McCaughan & J. Dunn (Sandwich)

2003 T. London & M. Milgate (Tunbridge Wells)

2004 K. Bateup & D. Hanmore (Tunbridge Wells)

2005 A. Cook & R. Cook (Horton Kirby)

2006 P. Fields & A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich)

2007 C. Goldsmith & G. Charlton (Sandwich)

2008 R. Pickering & I. Way (West Wickham)

2009 C. Goldsmith & G. Charlton (Sandwich)

2010 A. Boatwright & R. Shields (Horton Kirby)

2011 D. King & C. Smith (Bromley)

2012 P. Field & A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich)

2013 P. Field & A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich)

2014 M.Harris, J. Jarvis (Queenborough)

2015 D.Boast, S.Savage (Met. Police)

2016 P.Farthing/ S. Marrett  (Halls)

2017  P. Barnicott/ L. King  (Milton Regis)

2018  A. Rodger/ P. Martin (Blackheath & Greenwich)

2019  J. Haskins/ R. Kendrick  (VCD)

 

RUNNERS UP

1911 Not Played

1912 W.T. Huggett & H. Albrow  (Grove)

1913 W. Ladd & T. Rutter (Kearsney)

1914 W.J. Hall & P. Fox (Folkestone)

1915 F. Lumley & W. Smith (Sydenham)

1916 J.F. Barber & W.A. King (Canterbury)

1917 J. Thompson & G.L. Florence (Greenwich)

1918 F.L. Saunders & H. Cole  (Grosvenor)

1919 L.G. Richards & A. Mc’Que (Bellingham)

1920 A.T. Mills & C.W. Winsall (Bellingham)

1921 V. Clark & P. Clark (Tunbridge Wells)

1922 V. Clark & P. Clark (Tunbridge Wells)

1923 J.A. Ceasar & F.W. Drayson (Canterbury)

1924 J. Blackman & A. Walker (T/Wells)

1925 I. Berry & D. Campbell (Kearsney)

1926 C. Jewhurst & J. Wood (Margate)

1927 A.P. Poingdestre & W.W. Gomer (Bromley)

1928 J. Litterick & M. Orchard (Forest Hill)

1929 W. Rye & W.A.B. Rattey (Canterbury)

1930 J. McGregor & E.R. Thwaite (Gravesend)

1931 L.G. Betteney & G. Allen (Callenders)

1932 W. Jeffrey & C. Walton (Faversham)

1933 C. Jewhurst & P.D. Tomlinson (Margate)

1934 H.V. Kay & H.O. Bristow (Blackheath & Greenwich)

1935 J. Williamsons & F. Wood (Blackheath & Greenwich)

1936 C.C. Wright & J. Hoare (St. Lawrence)

1937 G.H. Fieldgate & A.G. Fitch (Gillingham Liberals)

1938 J. Rowson & B. Ball (Betteshanger)

1939 T. Machon & M. Orchard (Blackheath & Greenwich)

1940-44 No Competition

1945 G. Douglas & J.T. Snelgar (Bellingham)

1946 G. Kemp & T.W. Robinson (St.Lawrence)

1947 J. Wilson & E. Dedryvere (Cyphers)

1948 W.S. Phillips & H. Peck (Old Colfeian)

1949 H. Merchant & A. South (Swanscombe)

1950 A. Graham & F.W. Smith (Herne Bay)

1951 S. Jackson & J. Broad (V.C.D.)

1952 W. Hubert & G. Parker (Danson Park)

1953 A. Turner & F. Wood  (Woolwich & Plumstead)

1953 A. Turner & F. Wood  (Woolwich & Plumstead)

1954 F. Colebrooke & S. Colebrooke  (Gillingham Liberals)

1955 A.T. Russell & T. Machon  (Bellingham)

1956 J. Martin & A.H. Eggleston (Northfleet)

1957 G. Fowler & W.B. Braggs (Gillingham Masonic)

1958 W. Head & T. Ward (B-Lloyds, Kemsley)

1959 F. Parnicott & J. Galer (Loose)

1960 R. Sainsbury & A. Aston (Bellingham)

1961 R. Sainsbury & A. Aston  (Bellingham)

1962 F.H. Watling & S.E. Martin (Livesey Memorial)

1963 H.A. Smith & P. Bacchus (Canterbury)

1964 J. Cassells & P.A. Bates (West Beckenham Cons.)

1965 L. Kaneen & S.E. Martin (Livesey Memorial)

1966 L. Rowan & J. McMeakin (Sandwich)

1967 K. Watterson & E. Brett (Bexleyheath Conservatives)

1968 M.I. Baker & S. Bennett (Sundridge)

1969 B. Wilde & P. Arnold (Maidstone Gas Sports)

1970 D. Neale & F. MacDonald  (Ramsgate)

1971 A. Aldridge & J.W. Wardle (Blue Circle S & S)

1972 J. McMeakin & L. Rowan (Sandwich)

1973 R. Haynes & R.T. Dunk (Bexleyheath Conservatives)

1974 D. Nethercott & S.R. Freezer (Midland Bank)

1975 H. Butler & M.A. Luker (The Grove)

1976 W.J. Harris & P.L. Higgs  (Bexleyheath Conservatives)

1977 R. Keating & A. Fletcher (Civil Service)

1978 A.F. Lewis & W. Spenst (Kearsney)

1979 H. Stapley & B. Gay (Bowaters, Northfleet)

1980 R.F. Ault & S.J. King  (Bellingham)

1981 S. Savage & M. Sekjer (Thames Ploytechnic)

1982 F. Cooper & G. Shoobridge  (Bowaters, Sittingbourne)

1983 N. McVicar & W. Gordon (Bellingham)

1984 O. Jones & L. Haynes (Lenham)

1985 T. Fellows & M. Hopekirk  (Lenham)

1986 D. Bowyer & T. Ralph (Cobham)

1987 R. Webster & R. Hurren (Ashford Town)

1988 G. Horton & M. Sekjer (Maidstone)

1989 C. Taylor & G. Charlton (Folkestone Park)

1990 D. Hilley & M. Heppell (Cyphers)

1991 H. Wakeman & T. Clifford  (Hartley Country Club)

1992 M. Woodward & T. Campbell (Swanscombe)

1993 D. Reeves & G. Charlton (Folkestone Park)

1994 G. Smith & A.E. Thomson  (Blackheath & Greenwich)

1995 R. Stother & N. Perkins (Old Colfeian)

1996 D. Potter & C. Taylor (Folkestone Park)

1997 L. Shoobridge & R. Jenkins (UK Paper)

1998 P. Butcher & M. Sekjer (Blackheath & Greenwich)

1999 M. Arnold & G. Charlton  (Sandwich)

2000 J. Speers & R. Hubbard (Betteshanger)

2001 D. Hanmore & W. Funnell (Tunbridge Wells)

2002 P. Farthing & R. Cain (Halls)

2003 A. Kemp & P. Adams  (Woolwich & Plumstead)

2004 P. Fields & A.E. Thomson (Blackheath & Greenwich)

2005 P. Putnam & G. Constant (V.C.D.)

2006 R. Abbs & R. Cumming (Bellingham)

2007 M. Homersdale & K. Wayand (St. Lawrence)

2008 G. Clarke & C. Burnham (Northfleet)

2009 M. Homersdale & K. Wayand (St. Lawrence)

2010 G. Clark & C. Burnham (Gravesend)

2011 M. Goldacre & D. Stern (Bearstead & Thurnham)

2012 K. Bateup & D. Hanmore (Tunbridge Wells)

2013 M. Goldacre & D. Stern (Bearstead & Thurnham)

2014 D. Mason & I. Robb (Herne Bay)

2015 A. Boatwright & R. Kendrick (V.C.D.)

2016 P. Field/ A. Thomson MBE (Blackheath & Greenwich)

2017  S. Savage/ G. Brock  (Bromley)

2018  T. Bishop/ M. Cheeseman (Bromley)

2019  G. Knowles/ N. Bowden (Appleyard)